Новини

Европейска купа по спортно катерене-боулдър за юноши и девойки , 25-26 юли, Аржентиер, Франция
27 юли 2012

На 25-26 юли в Аржентиер, Франция се проведе II кръг от Европейската купа по спортно катерене за юноши и девойки в дисциплината боулдър. В него взеха участие и български състезатели, като това беше първо участие на българи в тази сравнително нова дисциплина за юношите и девойките. Нашите състезатели постигнаха следното класиране: Христо Алтънчев и Тодор Шарков - съответно 21-во и 23-то място при юношите 14-15г., Владислав Ангелов и Амер Ал Шатри – 22-ро и 31-во място при юношите 16-17г., Влада Маринова – 20-то място при девойките 14-15г. В класирането по нации България е на 12-то място от 18 страни-участнички. Лидер в класирането по нации е Франция с три спечелени титли, следвана от Австрия и Словения с равен брой точки и с по един златен медал.

Състезания в дисциплината боулдър е в калeндара на юношите и девойките едва за втора година. През 2011г. бяха проведени два кръга, през 2012г. се провеждат също два кръга. В програмата на IFSC за 2013г. ще има за първи път Европейско първенство в тази дисциплина за юноши и девойки, което ще се проведе на 25-26.05.2013г. в Гринденвалд, Швейцария. За отбелязване е по-различния регламент на състезанията за юноши и девойки от този за мъже и жени. При юношите и девойки в квалификациите се катерят 8 боулдъра, като всеки състезател сам избира в какъв ред и последователност да ги катери, а финалите са на 3 боулдъра.