walltopia Спорт тото xcult

Новини

Становище на АК "Млад Дихател", София относно отвореното писмо на Председателя на ФБАК Кирил Русев от 27.01.2006 г.
15 март 2006



Становище на Алпийски клуб “Млад Дихател” - София







Нашето мнение е, че алпинизмът не е просто спорт, а дейност, която съдържа в себе си както спортни елементи така и елементи от чистото планинарство – като доверие, взаимопомощ, физическа съвместимост, стремеж към откриване на най-красивата линия към върха и т. н. Естествено, под слънцето има място и за спортния алпинизъм, т.е. това, което практикуват в Русия чрез техния шампионат по алпинизъм, който носи приходи за цялата алпийска дейност. Без значение коя форма на алпинизма ще носи приходи, те могат да се разпределят и за спорта, т.е. шампионата, и за не-спортната форма, условно наричана от нас “чист алпинизъм”.

Възниква въпросът какво е мястото на клубовете и на ФБАК в алпийската дейност. Нашето становище е, че основната дейност трябва да се върши в рамките на клубовете: да се провеждат курсове за начинаещи и за подготовка на членовете, да се набират средства, да се рекламира дейността ни, да се участва в организирането и осъществяването на прояви, дело на ФБАК (като международните алпиниади, например).

Ролята на Федерацията е да бъде координатор. Тя трябва да осъществява връзката с други федерации в България и чужбина, с ДАМС, с медиите. Да бъде лицето на българската алпийска общност. Това според нас в момента не се случва.

Необходимо е да има ясна стратегия за цялостната дейност на ФБАК, която да осигурява баланс между спортно катерене, ски-алпинизъм, ледено катерене и алпинизъм. Тогава няма да има конфронтация между тези елементи от едно цяло – планинарството. ФБАК трябва да следи курсовете за начинаещи в клубовете да се водят точно и правилно, а излезлите от тях курсисти да са добре подготвени, да провежда редовно курсове за подготовка и усъвършенстване на инструктори.

Безспорно алпинизмът има голям потенциал. От спортна гледна точка, в момента в световен мащаб водещите алпинисти са също така добри в скалното катерене, леденото катерене, участват успешно в състезания в зала, и не на последно място, са опитни планинари. Това доказва и онова, в което ние вярваме – че всички дейности, които развива ФБАК са взаимосвързани и взаимно необходими. Така че състезанията в зала, състезанията по ледени кули, алпиниадите, ски-ралитата и алпийските срещи са от полза за всички ни.

От гледна точка на моралните и духовните елементи на чистия алпинизъм ние смятаме, че за да има в България добри алпинисти, трябва да има правилна концепция за алпийска етика, както в клубовете, така и във ФБАК. Клюки, интриги и кавги винаги ще има около нас. Но това, към което ние трябва да се стремим като общност е да бъдем единни, да намерим път на развитие, в който поне по-голяма част от членовете на Федерацията да вярват и да работят по него. И то всички активно. А който не иска да върви по него, поне да не пречи.

Добри алпинисти и катерачи може да има и без клубовете и без ФБАК. По планините хора винаги ще има. Със сигурност обаче чрез тези организации всичко може да става по-лесно, по-бързо и по-безопасно. Ако сме единни и знаем накъде вървим, тогава и лицето ни пред обществеността (спонсори и т.н.) ще бъде друго. Вижда се на Общите събрания, както за съжаление и в медиите, че именно разединението е основният ни проблем.

Що се отнася до спонсорството, според нас нито ФБАК, нито клубовете трябва да разчитат на финансова помощ от едно място. Необходимо е да се развие широко мащабна рекламна кампания, да се популяризират дейностите ни. Да се организират прояви, които да имат не само състезателен характер, а и които да направят дейностите ни привлекателни за широката общественост. Необходим е баланс между спортните дисциплини и не-спортните такива. ФБАК трябва да покаже, че и едните, и другите са важни и Федерацията и клубовете обръщат еднакво внимание и на двете. В момента няма яснота по този въпрос.

Какво предлагаме?

Да се инициира среща между УС и по един представител на всеки клуб, която да се проведе през май или юни тази година. Дотогава да се изработи списък на всички въпроси, които трябва да се дискутират. В резултат на тази среща ФБАК и клубовете да излязат с единна декларация, която да изясни на широката маса дисциплините, които развиваме. Да посочим вижданията си за значението на тези дейности, както за клубовете, така и за обществеността. Да изясним целите, които си поставяме, да изразим становището си по отношение на случващото се във ФБАК до момента и онова, което искаме да постигнем занапред. Според нас е неадекватно всеки път УС да се дистанцира от предишното ръководство, от което се различава само с по някой нов член или председател.

Предлагаме за следващите две години Общи събрания да се свикват на всеки четири месеца, за да се контролира по-демократично дейността на ФБАК и на клубовете. Да се възстанови идеята за курсове за инструктори в трите нива, да се изработи програма за алпийски прояви – демонстративни катерачни срещи, алпиниади, международни срещи (поне две летни и една зимна). Да се проучи възможността за създаване на по-добри бази във Враца, Лакатник, Търново, Мальовица, Вихрен и др. Да се опитаме да възвърнем мястото си в нашите планини, а не да бъдем приемани там като “безумните по-бедни братовчеди на туристи и скиори”.

Да се подобри сайта на ФБАК и да се обновява и разнообразява по-активно с цел да се получават доходи от него посредством реклама. Да се проучат фирмите, които биха се заинтересували и биха подпомогнали алпинизма и ФБАК. Да се организира среща между ръководството на Федерацията и тези фирми. Да се установят добри връзки с възможно най-широк кръг от български и чуждестранни федерации и клубове, които биха били полезни за дейностите ни.



Становищата и предложенията ни са продукт на нашето виждане, че положението не е розово и че всички понасяме негативите от действията си. Ето защо всеки клуб трябва да има отношение и да работи за възвръщане на доброто име на българския алпинизъм. И като спорт, и като дейност, която носи духовно и физическо удоволствие от общуването с природата и приятелите.



Желаем на всички здраве и успех в осъществяване на техните мечти.







Алпийски клуб “Млад Дихател” – София



14.03.2006


София 1142, бул. "Васил Левски" 75
тел./факс (+359 2) 930 05 32; e-mail: office@bfka.org
Булстат 121213771, банкова сметка: ОББ,
IBAN - BG84UBBS81551001950421, BIC - UBBSBGSF