Новини

Европейска купа по спортно катерене - боулдър за мъже и жени, 29.04-01.05.2022 г., Прага, Чехия (последно обновена 02.05.2022 г.)
29 април 2022

02.05.2022 г.
Във вчерашния втори ден на състезанието се проведоха полуфинала и финала. Класирането:
жени: 1. Ева Мария Хамелмюлер, Австрия; 2. Сабине ван Есен, Нидерланция; 3. Лана Скушек, Словения.
мъже: 1. Адам Ондра, Чехия; 2. Едвард Грузитис, Латвия; 3. Тим Рюзер, Нидерландия.

01.05.2022 г.
Късно вчера приключиха квалификациите на европейската купа. При жените поведе Сташа Гейо, Сърбия и Тяша Слеменшек от Словения. Рут сетърите на състезанието определено бяха "предобрили" боулдърите. Само Сташа успя да премине 3 боулдъра, в двете групи общо 3 момичета качиха по 2, други 10 направиха по 1 топ, 38 състезателки успяха да преминат само зони, а 11 останаха без зона. Алекс Тоткова постигна 1 зона от 2 опита и остана на 41-во място.

При мъжете боулдърите бяха по-добре направени и видяхме по-нормални резултати. като начело излязоха Микаел Мауем от Франция и Матю Тенант от Франция. В група А Слав Киров остана на 14-то място, като един топ по-малко го остави извън класиране за полуфинала и му отреди 27-мо място в крайното класиране с 2 топа и 4 зони. В същата група Матй Мицев е с 1 топ и 2 зони и зае 60-то място в крайното класиране.  В другата група Ники Русев постигна 1 топи и 2 зони и зае 31-во място, а Росен Руев с 2 зони е 62-ри от стартиралите 91 състезатели.

29.04.2022 г.
С техническата конференция днес започва европейската купа по спортно катерене - боулдър за мъже и жени, която ще се проведе утре и другиден в чешката столица Прага. В състезанието са записани за участие 92 мъже и 70 жени от 27 страни. Сред тях са най-добрите български състезатели в катеренето - Александра Тоткова, Николай Русев, Слав Киров, Матей Мицев, Росен Руев, а треньори на отбора са Васил Киров и Ивайло Радков.

Състезанията за европейската купа придобиват нова тежест тази година, като според актуалния Правилник са въведени квоти (съответно за мъже и жени в дисциплина) за участие в европейското първенство през август, а именно:
- най-добре класираните 10 европейски федерации в  ранглистата за световната купа получават 3 квоти;
- европейска страна / федерация с ранк 1-10 за европейската купа получава 3 допълнителни квоти;
- европейска страна / федерация с ранк 11-15 за европейската купа получава 2 допълнителни квоти;
- европейска страна / федерация с ранк 16+ за европейската купа получава 1 допълнителна квота;
- в която и ранглиста да получи квота, федерация не може да има повече от по 5 участници в дисциплина при мъжете и жените.

20:30 - финал мъже

Полуфинала и финала в неделя ще бъде излъчен онлайн на канала в YouTube на Чешката федерация.

Пожелаваме успех на Алекс, Ники, Слав, Матей и Росен!