Новини

Български състезатели по катерене на Европейски студентски шампионат и Европейска купа по спортно катерене - трудност за юноши и девойки.
09 август 2015

От 5-ти до 9-ти август в полския град Катовице се проведе I-ви Европейски студентски шампионат по спортно катерене. Включването на катеренето в програмата на студентските шампионати е поредното признание за набиращото все по-голяма популярност спортно катерене. Студентски шампионат започват да се провежда от 2001-ва година, стартирайки с два спорта – волейбол и баскетбол, като постепенно се включват нови спортове, за да стигне тазгодишната програма – 19 спорта. Шампионати в отделните спортове се провеждат в нечетни години, като състезанията се провеждат на различни дати и места. От 2012г. в четните години започват да се провеждат студентски игри, които са мулти-спортна проява, включваща 10 спорта.

В първият европейски студентски шампионат по спортно катерене взеха участие над 130 състезатели от 14 страни. Конкуренцията беше впечатляваща - във всяка от трите дисциплини на катеренето при мъжете участваха над 40 състезатели, при жените – около 30 състезателки. Най-много медали спечелиха представителите на Франция - 3 златни, 1 сребърен и 2 бронзови медала, следвани от Русия – 2 златни, 4 сребърни и 3 бронзови медала, Полша с 1 златен и 1 сребърен медал, и Белгия – 1 бронзов.

България беше представена от трима състезатели при мъжете и една жена. Най-добро класиране постигна Иван Стоянов в боулдъра -16-то място, в другите две дисциплини - трудност – 41-во, скорост – 33-то място. Илия Ватахов постигна в трудността – 22-ро място, боулдър – 30-то, скорост – 25-то място, Росен Аначков – трудност – 25-то място, боулдър – 33-то, скорост – 40-то, при жените Елена Иванова постигна 23-то място в боулдъра и 25-то в трудността. Четиримата състезатели са студенти в Софийския Университет и се подготвят от треньора Тихомир Димитров.

Вчера и днес в Митердорф, Австрия, се проведе и четвъртия, последен кръг от Европейската купа по спортно катерене – трудност, за юноши и девойки (заедно с европейското първенство). Петър Иванов не успя да преодолее квалификациите и остана на 15-то място. В крайното класиране за Европейската купа в трудността за 2015 год. той зае 13-то място с класиране в отделните кръгове на 9-то, 11-то, 22-ро и 15-то място.