Новини

Европейско първенство по спортно катерене – боулдър за юноши и девойки в Арко, Италия – без българско участие на финалите
06 септември 2014

Приключи първият ден от европейското първенство – боулдър за юноши и девойки, в който се проведоха квалификациите в дисциплината. В състезанието взеха участие 220 деца от 25 европейски страни. Регламентът в квалификациите при юношите и девойките е едновременно по-лесен и по-труден в сравнение с този при мъжете и жените. По-лесен, защото всеки състезател има свободата да избере в какъв ред да катери боулдърите, както и има възможността да наблюдава опитите на останалите състезатели. По-труден, защото има само два кръга – квалификации и финал, за който се класират първите шест от квалификациите, т.е. няма я възможността за нова изява и „поправка“ в полуфиналите. Квалификациите се провеждат на осем боулдъра, финалите – на три, а състезателите са разделени в три възрастови групи – 14-15г., 16-17г., 18-19г.

Много добро представяне направи Петър Иванов, класирайки се на 15-то място в групата момчета 14-15г. в конкуренцията на 42 състезатели. Той направи 6 топа от 13 опита и 6 бонуса от 11 опита. Добро представяне направи и другият наш състезател в групата – Веселин Димитров с резултат 4t10 6b12 зае 26-то място. В същата възрастова група при момичетата Кръстина Ангелова е 30-та от 37 участнички. В групата на 16-17 г. при момчетата Христо Алтънчев се класира на 28-мо място в конкуренцията на 38 състезатели. Криста Трендафилова (девойки 16-17г.) и Васил Цветков (юноши 18-19г.)  нямат нито един бонус / топ и останаха на последните места в техните групи.

Всички резултати може да видите на сайта на международната федерация по спортно катерене (IFSC)

Трябва да отбележим, че това е първо участие в състезание от такъв ранг за Пепи, Веско и Кръстина, така че ще очакваме по-добри резултати от тях в бъдеще. Проблем е липсата на финанси за участие в кръговете от европейската купа, където да се трупа опит, но тази липса е системна и не само за спорта в България, но за цели сектори от икономиката и обществения живот. Добрата новина е, че другата година по същото време Арко ще е домакин на световното първенство за юноши и девойки, което ще се проведе и в трите дисциплини на катеренето – трудност, боулдър, скорост, така че нашите млади състезатели ще може да покажат всичките си възможности. Другата добра новина е за домакинството на София на кръг от европейската купа по спортно катерене в дисциплините боулдър и скорост, която ще се проведе на 19-21-ви юни в София. Така че... разчитаме на вас, млади български катерачи, на достойно представяне в състезанията в следващата година!