Новини

Европейско първенство по спортно катерене за юноши и девойки, 3-4.11.2012г., Жемозак, Франция
08 ноември 2012

Първото Европейско първенство по спортно катерене за юноши и девойки се проведе във френското градче Жемозак, което се намира в централна Франция, близо до брега на океана. Състезанието се проведе на стена, построена от „Уолтопия“ - единствената българска фирма, която е номер 1 в света в своята област, за което трябва много да ги поздравим и гордеем! В състезанието взеха участие над 250 състезатели от 25 страни. Организацията беше много добра, маршрутите отлично подготвени и зрелищни, всичко беше наистина чудесно, поздравления за организаторите

Церемонията по откриването в събота вечерта. Знаменосец за България беше Христо Алтънчев

Церемония по откриването, на снимката може да се видят отдясно наляво: Волфганг Вабел, Германия – председател на Европейския съвет по спортно катерене, Пиер Ю – председател на Френската федерация по катерене и алпинизъм (FFME), председателят на местният катерачен клуб в Жемозак, кметът на градчето. Най-вляво на снимката е водещият на състезанието, който френската федерация ползва от години за всички техни състезания. Това го е направило много компетентен в състезанията по катерене, което в допълнение с качествата му на страхотен водещ създава невероятно настроение и атмосфера в залата. Много е добър, супер беше!

Представяне на финалистите в трудността в групи Juniors и Youth A, която се проведе в събота вечер

Оглед на маршрутите. Снимката е на едно от двете големи табла, които бяха до стената и където можеше да се наблюдават състезателите от различни места и където се отразяваха резултатите. Както споменах вече, организацията беше наистина впечатляващо добра – музика, водещ, камери, видеотабла и отразяване на резултатите, програмата, мини барът в единия край на залата, в който предлагаха всякакви вкусни храни и напитки, залата за загрявка от другата страна на улицата, всичко беше страхотно добре организирано. Макар че всичко това е свързано с много средства, а ние винаги сме затруднени с това, иска ми се да можем да се похвалим с подобна организация и при наши състезания

Словенците имаха своето сериозно присъствие на всички финали в трудността при юношите, като имат и своя шампион в група Juniors.Школата, която успяха да изградят, продължава да дава отлични катерачи, а в класирането по нации словенците останаха на 4-то място

Битката между Австрия и Франция за първото място в трудността беше категорично спечелена от австрийците, които завоюваха 4 от 6-те златни медала. Въпреки че имаха по няколко финалисти във всяка група, французите нямат шампион, а успяха да спечелят 3 сребърни медала и 1 бронзов. На снимката е бронзовата медалистка при девойките Juniors Лора Мишелар. Тук е мястото да споменем и за маршрутите в трудността, които бяха много майсторски „изпипани” от екипа на съдиите-откриватели начело с Матю Дютре. Като човек, който оценява нещата и „отвътре”, Фазата не скри възхищението си от отлично свършената работа

Катарина Пош остана на 6-то място в групата Juniors. Тя е състезателка на отбора на Австрия и при жените, където още миналата година има едно 2-ро и две 3-ти места в световната купа и 5-то място на световното първенство в Арко

Стефано Гизолфи, Италия – 3-то място Juniors. Той също е от състезателите, които взимат участие и при мъжете, и то много успешно – тази година има 3-то място в световна купа. При юношите в тази група и сребърния медал беше за Италия, спечели го Марсело Бомбарди

Магдалена Рок – шампионка в Juniors, с впечатляващи класирания и при жените – 3-то, 4-то и 5-то място в световни купи тази година, 3-то място на СП при жените в Арко миналата година Превъзходството на отбора на Австрия при девойките беше тотално, спечелвайки и трите титли. Като се добави към тях и 1 златен медал при юношите, Австрия за пореден път доказа, че е лидер в състезанията по катерене

Германия спечели 1 сребърен и 2 бронзови медали, което й донесе 3-то място в класирането по нации

Саломе Ромен – 4-то място девойки Youth A. В тази група три състезателки направиха топ във финала и шампионката беше решена от времето за катерене на маршрута. В средите на състезателите от месеци се водят дискусии и спорове около това правило. От тази година в правилника за ЕК ю/д беше въведено ново правило, според което при равенство във финала се взема времето за катерене, а не се взима предвид класирането в квалификациите. Според правилникът на IFSC, който се прилага в световните купи и шампионати, времето се взима само ако има равенство и в полуфиналния кръг, и в квалификациите. Класирането при девойките Youth А добре илюстрира разликата в двата правилника – сега класирането е: 1. Джесика Пилс, 2. Ана Тирипа, 3. Анук Верховен. Ако действаше правилото на IFSC, то класирането щеше да е: 1. Анук Верховен, 2. Джесика Пилс, 3. Ана Тирипа. Наистина е странно правилото да не се взима резултата от квалификациите, мисля, в трудността най-важното е достигнатата височина. Анук има 2 топа в квалификациите, другите две състезателки са с по 1, а ето че на финала, където и трите са равни, Анук остава трета заради по-бавното си катерене. Принципно съм съгласна, че е приемливо да се се включи времето като разделител на равенства, но само ако има равенство и в трите кръга. Действително е трудно за организатори и съдии, специално откривателите да подготвят маршрути за супер финал в краткото време, което имат. Тъй като има получени много оплаквания във връзка с това правило, на предстоящото общо събрание на Европейския съвет в началото на март ще се постави на гласуване кое правило да се прилага в състезанията за европейската купа – това на IFSC или да остане както е сега

Евгения Казбекова от Украйна остана на 7-мо място при девойките Youth A. Пожелаваме й да настигне и надмине резултатите на нейния баща, Серик Казбеков, който през 90-те год. на миналия век беше сред топ-състезателите в дисциплината боулдър. Серик присъстваше на състезанието, с него дискутирахме правилото за времето и кое е по-добро. Той каза, че украинците и руснаците подкрепят правилото, прието за ЕК с мотива, че всеки кръг е сам за себе си, финалния кръг е друго състезание, и за да се избегнат равенствата, трябва да се използва времето. Така че ето поддръжници на тезата „времето, а не височината в предишните кръгове трябва да решава равенствата във финала”. За мен беше интересно да науча, че инициатор и автор на това правило са французите. Това затвърди и предишните ми впечатления, че конците в тази федерация се дърпат от французите. В което няма нищо лошо, все пак те са с големи традиции в този спорт, но в същото време мисля, че би трябвало повече да се вслушват в мнението и на другите...

Себастиен Халенке, Германия – 3-то място юноши Youth А

Швейцария зае 6-то място в класирането по нации

Хана Шуберт – шампионка при девойките Youth В

Сташа Гейо – 2-ро място при девойки Youth В. Сташа я познаваме от многократните й участия в състезанията в България. Винаги е усмихната и приятна, всички много се радваме на успехите й

Церемонията по награждаване девойки Youth В. Браво, Сташа, все така напред и нагоре!

Юлия Керемедчиева по първата квалификация в трудността. Не успях да гледам останалите квалификации поради срещата на борда на Европейския съвет по спортно катерене, което се провеждаше по същото време. Класирането на българите: юноши Youth B – Тодор Шарков – 27-мо място, Христо Алтънчев - 38-мо място, девойки Juniors - Юлия Керемедчиева – 25-то място

Скоростта както обикновено се доминираше от руснаците, които спечелиха 3 златни медала. Хубаво е, че все повече нации се намесват в спора за медалите - Австрия спечели 1 златен и 1 бронзов медал, Полша – 1 златен и 2 бронзови медала, Украйна - 1 златен медал, Франция – 2 сребърни и 1 бронзов медал

Ицо на една от квалификациите в скоростта. Той е успял да пробва няколко пъти еталонния маршрут едва преди две седмици, така че няма как да очакваме по-добро постижение. Надявам се най-накрая да се монтира маршрута за скорост в залите и да се тренира за тази дисциплина. Смятам, че българските треньори необяснимо подценяват тази дисциплина и по този начин се пропиляват шансове за добри класирания, които на този етап много ни липсват

Публиката в залата през втория ден. За финалите на трудността вечерта на първия ден залата беше пълна