Днес приключи скоростта - втората дисциплина от програмата на световното първенство по спортно катерене. На практика половината световни шампиони вече са известни, остават дисциплините трудност и комплексното класиране. Условията в Инсбрук не бяха от най-лесните – дъжд и ниски температури направиха състезанието по-трудно за състезатели и зрители. В петък околните върхове се покриха със сняг, а температурите бяха около 0 градуса... Това обаче не попречи на горещите страсти, вълнение и напрежение във всички кръгове на състезанията в дисцплините боулдър и скорост.
В боулдъра доминираха състезателите на Япония, които спечелиха общо 9 медала – по 3 златни, сребърни и бронзови. В групата Youth B (14-15 г.) превъзходството им беше тотално – спечелиха 5 от всичките 6 медала, само 1 сребърен при момчетата отиде при Русия. При момичетата резултатите са показателни за голямата преднина на японките – само първите две успяха да преминат съответно 4 и 3 боулдъра, останалите състезателки останаха с по 1 топ, като броя опити беше решаващ за класирането. При момчетата в тази група единствен Семен Овчинников успя да бъде равностоен с японците. Първите 3-ма са с равен брой боулдъри и различния брой опити определи крайното класиране. В групата Youth A (16-17 г.) борбата беше интересна и вълнуваща, като едва 4-тия боулдър определи медалистите. Филип Шенк (Италия) беше най-безапелационния победител в дисциплината с 4 преодолени боулдъра от 1-ви опит. Преди 4-тия боулдър Петър Иванов заемаше 2-ро място с 3 изкачени боулдъра, също както и 3-тия Кейта Дохи от Япония, който обаче имаше повече опити. Кейта и неговия сънародник Мизуки Таджима успяха да направят топ на 4-тия боулдър, Петър успя само бонус, и по този начин остана 4-ти. При девойките Ашима Шираши (САЩ) единствена успя да изкачи и 4-те боулдъра и за 3-ти пореден път стана световна шампионка. Нейнста съотборничка Бруки Работу остана 3-та, само с повече опити за изкачените 3 боулдъра от Луиза Емелева от Русия. В групата Juniors (18-19 г.) състезателите на Япония и САЩ завоюваха златния и сребърен медал, съответно при юношите и девойките, бронзът остана за Австрия и Германия.
В скоростта традиционно силно е представяне на състезателите от Русия, макар че в последните години все повече се „изпъстря“ географията и на тази дисциплина. За първи път виждаме и такова масово участие в тази дисциплина, което обаче не е случайно – комплексното класиране или 4-тия медал в спортното катерене включва и скоростта. Вижда се обаче огромната пропаст между „спринтьорите“ и останалите в тази дисциплина, като разликата между първите и последните при момичетата Youth B достигна близо 24 секунди, или повече от 3 пъти по-слабо „бягане“ по маршрута от победителката. Както и в боулдъра, тотална доминация имаше при девойките Youth B, където руските състезателки спечелиха и 3-те медала. Същото се повтори и при девойките Juniors. Състезателите на Русия успяха да спечелят общо 3 златни, 4 сребърни и 4 бронзови медала, с което оглавиха и временното класиране по нации на световното първенство. Златни медали завоюваха също представителите на Полша, Италия и Еквадор. Забележително беше участието на Клеър Бърфейнд (САЩ) в Juniors, една от най-комплексните състезателки в катеренето, която след световната титла в боулдъра се класира на 4-то място в скоростта и е най-безспорната фаворитка в комплексното класиране в групата си.
Временното класиране по нации се оглавява от Русия с 3 златни, 6 сребърни и 4 бронзови медала, следвана от Япония – с по 3 златни, сребърни и бронзови медала, САЩ с 2 златни, 1 сребърен и 2 бронзови медала, Италия е на 4-та позиция с 2 златни медала, Полша и Еквадор са с по 1 златен медал, Китай с 1 сребърен и 1 бронзов медал, Корея с 1 сребърен медал и Германия и Австрия с по 1 бронзов медал. Предстои обаче сериозно разместване след приключване и на останалите 2 дисциплини.
Участието на българите. Петър Иванов остана на 4-то място в дисциплината боулдър в най-многобройната група Youth A (16-17 г.) - 132 участници. Пепи имаше реален шанс за сребърен медал, след първите 3 боулдъра беше на втора позиция. При първия опит на 4-тия боулдър много малко не му стигна да направи топ. За съжаление не успя и в оставащото време, двамата японски състезатели успяха да изкачат боулдъра и минаха пред него. Другият българин в групата – Стоян Петров зае 66-то място. В дисциплината скорост Петър Иванов постигна личен резултат с време 9,07 сек., което му стигна обаче едва за 40-то място. Стоян Петров направи фал старт в серията си и остана на последното 98-мо място с още 12 състезатели. При юношите Youth B (14-15 г.) Матей Мицев се пребори за влизане в полуфинала на боулдъра с 20-ти резултат. Със силно представяне в полуфинала Матей успя да подобри класирането си и с 2 топа от 4 опита зае 13-то място. Добро представяне направи и Христо Урумов, който не успя да влезе в полуфинала само с 1 опит повече от последния полуфиналист и остана на 22-ро място. Третият българин в тази група Петър Атанасов се класира на 75-то място с 1 бонус от 9 опита, а участниците в групата бяха 90. В скоростта отново силно представяне на Матей Мицев – 9,90 сек. при първото му участие в тази дисциплина и 22-ро място. Петър Атанасов постигна 15,10 сек., Христо Урумов – 15,57 сек., а класирането им е съответно 59-то и 61-во място. И в тази група 11 състезатели не успяха да завършат маршрута поради падане или фалстарт. При най-големите – Juniors (18-19 г.), Христо Алтънчев се класира в боулъра на 71-во място в конкуренцията на 87 състезатели, а в скоростта е 30-ти при участие на 72 състезатели, 9 от които не успяха да завършат маршрута.
И така, програмата на световното първенство е преполовена. От утре (вторник), до петък ще се проведат състезанията в дисциплината трудност. В събота ще се състои финала в комплексното класиране в групите Youth B и Juniors, където първите 6 ще трябва да се състезават отново в 3-те дисциплини. В неделя ще се състои финала в Youth A, в който 20 състезатели ще спорят за първите 13 места, които ще им гарантират участие в Младежките олимпийски игри в Буенос Айрес през октомври 2018 г. Да се надяваме, че ще има българи сред финалистите!
Откритата боулдър стена, на която се проведе по-голямата част от състезанията по боулдър.
Сн. The Circuit Climbing

Петър Иванов. Сн. Austria Climbing

Матей Мицев, сн.Васил Киров

Христо Урумов, сн. Васил Киров